Chcete se probudit do snu? Zkuste sugesci

03.04.2023

Markéta Jurištová

Proč byste se měli chtít probudit do snu a lucidně snít? V tomto stavu máte jedinečnou možnost se více seznámit s jednou velice důležitou osobou, se sebou samým. Pokud se totiž dokážete probudit do snu, ocitnete se ve snové krajině uvnitř své mysli. Můžete v ní objevovat a zkoumat, testovat, odpočívat, létat nebo obdivovat, jak nádherné scenerie dokáže váš mozek a fantazie vytvořit. Psychologové zjistili, že lidé, kteří lucidně sní, jsou otevřenější k novým zkušenostem, zejména v oblasti fantazie a intelektuální zvídavosti. Více věří ve vlastní schopnosti, lépe najdou v záplavě dat podstatnou informaci a než by se podřídili světu kolem sebe, raději jej sami mění.

A možná, říkám to velice opatrně, je lucidní snění cestou ještě k něčemu jinému...Techniky jak se probudit do snu a lucidně snít


V předchozím článku jsem vám již předložila dvě možnosti, jak vstoupit do snu. Zdůraznila jsem, že nejdůležitější je, vzpomenout si v průběhu snu na svůj záměr a otestovat realitu, a tím zjistit, jestli realita kolem vás je skutečná, nebo snová. Zde uvádím další dvě metody, jak na to. 

Další možnou technikou, jak se probudit v průběhu snění, je tak trochu sugesce, neboli vytváření mentálních představ před spaním. Někdy se tomu říká pozitivní afirmace. Ve svém článku "Nevědomí, cesta do hlubin lidského rodu" jsem psala, že vědomí je pouze podmnožinou nevědomí. Znamená to, že vědomým způsobem můžeme poslat "zprávu" do nevědomí a oznámit například, že prostě budeme mít lucidní sny.

Před spaním běžte do koupelny k zrcadlu a několikrát za sebou svému odrazu řekněte: " Dnes v noci si ve snu uvědomím, že sním a probudím se tak do snu."

Potom běžte spát a ještě nějakou chvíli si v duchu opakujte tuto sugesci. Můžete zkusit samozřejmě i jiný text. 

Těsně před usnutím se soustřeďte na vizualizaci nějakého příjemného snu a momentu, kdy se probudíte. Například si představte, že se v určitý moment ve vašem snu objeví okřídlený kůň Pegas a vy si proto uvědomíte, že je to jen sen. 

Představujte si také, že se ráno s radostí probudíte a budete si zapisovat svůj lucidní sen do deníku. Tuto mentální představu si můžete spojit i s nějakou oslavnou písní (třeba "We Are The champions").Buddhistická technika probuzení do lucidního snu vychází z meditace. Je to vlastně metoda s pomocí vizualizace svíčky nebo speciálního světla na úrovni krku.


Běžte spát a před spaním proveďte jednoduchou meditaci:

- Soustřeďte se na dech

- V prostoru před vámi si vizualizujte Buddhu

- Požádejte o Buddhovo vedení 

- Vizualizujte si červené světlo vyzařující z lotosu, nebo svíčky, kterou máte v hrdle

- Světlu se v duchu pokloňte a nazvěte jej "světlem Uvědomění"

 - Soustřeďte se na tuto vizualizaci s úmyslem, aby se "světlo Uvědomění" přeneslo         do vašeho vědomí ve spánku a vy jste se stali lucidními.

- Poděkujte za Buddhovo vedení


"Některé buddhistické tradice to učí v jiné podobě. Žádají vás, abyste si vizualizovali, že světlo vychází z červeného lotosu na úrovni krku nebo z červeného lotosu s průzračným bílým AH - symbolem vědomí - uprostřed. Jasně vidíte červený lotos s bílým zářícím AH, nebo prostě "A", chcete-li. Opět se na tuto vizualizaci soustřeďte, až budete usínat s úmyslem stát se bdělými. " Robert Waggoner