Jaké to je, být v lucidním snu?

11.04.2023

Občas, když přednáším o lucidních snech, někdo zvedne ruku a zeptá se: "Jak byste popsal zážitek z lucidního snění někomu, kdo nikdy předtím lucidní sen neměl?"

Na sociálních sítích jsem vytvořil grafiku zenové zahrady doplněnou o následující výrok, který má tento zážitek vystihnout:

"Lucidní snění je jako Zen.
Náhlé uvědomění,
a všechno se změní."

Dalo by se říci, že zjednodušeně se lucidní sen podobá nečekané oslavě narozenin. Skupina lidí se shromáždí a čeká, až výjimečná osoba projde dveřmi, a pak vykřikne: "Překvapení!". 

 Lucidní snění se trochu podobá oné "výjimečné osobě", která se několik vteřin cítí zmatená, a pak si uvědomí: "Ach, tohle je narozeninová oslava s překvapením!". Po tomto uvědomění "lucidní" osoba změní své chování, aby se na oslavě bavila.

Lucidní sny vznikají z uvědomění v rámci běžného snu. Obvykle se v běžném snu stane něco (např. po ulici jde mládě dinosaura), co vás donutí zastavit se a pomyslet si: "To vypadá tak divně - aha, to musí být sen!". V tu chvíli náhle přejdete do lucidního vědomí. Víte, že existujete ve stavu snu.

Jakmile se vám podaří tento posun do "lucidního vědomí", můžete mít pocit, že jste se stali "vnitřním" průzkumníkem - zkoumáte vnitřní prostor snění a nevědomí. Je to nádherný a osvobozující pocit! V jistém smyslu se cítíte svobodní.


Lucidní snění nakonec lucidnímu snílkovi ukazuje, že "stav snění" není chaos nebo náhoda. Naopak, po desítkách či stovkách lucidních snů začnete vidět, že existují pravidla a principy. S přibývajícími zkušenostmi s lucidními sny jsou tato pravidla a principy stále jasnější, takže prakticky každý zkušený lucidní snílek se naučí zacházet se snovým prostorem podobným způsobem. Proto se lucidní snílci mohou scházet na fórech, sdílet své zkušenosti a nacházet společné rysy svých individuálních zkušeností s lucidními sny. Jejich zkoumání lucidních snů přináší prakticky stejné zkušenosti pro všechny lucidní snílky.

Po dosažení lucidity se často dostaví pocit radosti nebo celistvosti, jako byste vyřešili složitou hádanku nebo dosáhli nové úrovně porozumění. Někdy to přechází až do úrovně lucidní euforie (ale naučíte se příliš nevzrušovat, protože to může způsobit rozpad lucidního snu). Někdy se lidé ptají, jestli se probudíte a cítíte se unavení - ale je to přesně naopak - probudíte se a cítíte se plní energie, jako byste dokončili něco úžasného.

Zatímco vnější smysly - zrak, sluch a hmat - se v lucidním snu často zdají být zvýrazněné, ostatní smysly se mohou zdát poněkud oslabené. Prostředí v lucidním snu často vypadá, působí a zní přesně tak, jak byste očekávali v bdělém světě (což někdy činí z udržení lucidního vědomí výzvu - protože lucidní sen se zdá být tak "skutečný").

Protože jsem se v roce 1975, ještě jako středoškolák, naučil, jak si ve svých snech uvědomovat, co se děje (pět let předtím, než se objevily vědecké důkazy o lucidním snění), objevil jsem - nebo by se dalo říci, že jsem se naučil metodou pokusů a omylů - mnoho z těchto základních principů lucidního snění a jeho skryté struktury, která v každém okamžiku odráží vlastní přesvědčení, očekávání atd. 

 Lucidní snění vás učí " probudit se" do svého vlastního systému přesvědčení a do toho, jak ho (vědomě i nevědomě) promítáte ven, kde pak prožíváte jeho projekce.


Při vydání mé první knihy Lucidní snění: Brána k vnitřnímu já, bylo potěšující, že zkušení lucidní snílci tuto knihu recenzovali a chválili ji za to, že přibližuje zmíněné skryté strukturální prvky a to, jak se podílejí na prožívání snění a lucidního snění.

Lucidní snění je jako Zen. Náhlé uvědomění. A všechno se změní.Přeloženo z originálu  What Is It Like to Be in a Lucid Dream a zveřejněno s laskavým souhlasem autora, který je autorem bestselleru "Lucidní snění - brána k Vnitřnímu já"Robert Waggoner oslovuje nejen ty, kteří jsou v lucidním snění již zkušení (inspiruje je ke zkoumání vědomí za snem), ale i úplné začátečníky.