Kvantové Léčení - Lidé spěte!
O spánku a jeho významu pro zdraví toho už bylo napsáno hodně. Přesto to lidé ignorují. Když jeden či dva dny spánek trochu omezíte, možná si tak trochu pomůžete a uděláte něco navíc. Když z toho uděláte zvyk, možná budete déle pracovat ale méně toho uděláte. To je ověřené. Pokud si myslíte, že spánek je ztráta času, mýlíte se.

V době spánku se regeneruje naše tělo, obnovují se naše buňky. Svěžest se vrací do naší mysli. Spánek souvisí s biorytmy našeho těla. Minimální teplotu má naše tělo mezi půlnocí a třetí hodinou ráno. Čas pro zotavující spánek začíná asi hodinu a půl před tímto minimem a končí sedm hodin po minimu. Když si v tomto období nenajdeme aspoň šest až sedm hodin pro spánek, rozhazujeme si biorytmy, stáváme se unavení a neefektivní.
Ano, spousta lidí musí být v tomto čase v práci. Je- li to i váš případ, vězte, že tělo si s tím po nějakou dobu poradí, dáte-li mu šanci si odpočinout v jiném čase, ale dlouhodobě ne. Když vám to dělá problémy, hledejte si jinou práci, i kdyby měla být míň placená. Jinak vydělané peníze budete hodně neefektivně investovat do léků.
Nesoulad mezi naším spánkovým rytmem a teplotním rytmem našeho těla, může významně zvýšit naši potřebu spánku nebo naopak vyvolat nespavost a s ní spojenou únavu, nevrlost a zdravotní problémy.
Spánek není jen něco, co se dá posunout, přesunout, odložit na později či dle potřeby omezit. Je to fyzikální potřeba naší duše. Je to vlna bdění a spánku, která přináší harmonii. Jen ve spánku rosteme fyzicky i duševně.
Spánek udržuje náš imunitní systém, pomáhá zabraňovat vzniku infekce, vylaďuje rovnováhu inzulínu a cukru v krevním oběhu, reguluje chuť k jídlu. Spíme-li méně než šest hodin denně, oslabujeme si imunitní systém, zvyšujeme riziko rakoviny, Alzheimera, narušujeme hladinu krevního cukru, vzniká riziko kornatění a ucpání tepen, mrtvice, srdečního selhání, depresí a sebevražd. Naše tělo nespaluje tuky ale svaly. Vypadáme starší a neatraktivní.
Muži, kteří málo spí, přicházejí o testosteron. Při nedostatku spánku potřebujeme víc k pocitu nasycení a toužíme po rychlých jednoduchých cukrech. Naše střeva obsahují více nezdravých bakterií. Zvyšuje se naše hladina kortizolu – stresového hormonu, který zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Při spánku pod čtyři hodiny počet buněk imunitního systému prudce klesá.
Zánětlivé faktory spojené se spánkovou deprivací mohou nejen ovlivnit vznik rakoviny, ale i rychlost jejího šíření a vznik metastáz. Při nedostatku spánku dochází k rychlejšímu opotřebení telomer a my pak rychleji stárneme.
Kromě teplotního rytmu ovlivňuje náš spánek také střídání světla a tmy. Pro dobrý spánek potřebujeme ideálně úplnou tmu a po probuzení dostatek světla. Čím výraznější tento rozdíl je, tím lépe. Hodně světla v noci a málo ve dne (umělé osvětlení kanceláří), není pro náš spánek dobré.
Pro kvalitní spánek je velmi důležitý hormon melatonin, i když sám o sobě nezpůsobuje, že usneme. Vzestup melatoninu začíná pár hodin po soumraku. Tělo ho vytváří nejvíce v šišince převážně v naprosté tmě. Podporuje imunitní systém a potlačuje záněty. Působí proti nádorovému bujení a stárnutí. Zvyšuje produkci vitamínu D. Zvyšuje sexuální potenci, Je to silný antioxidant. Má schopnost proniknout do mitochondrií, pomáhá zabránit jejich poškození a energetickému selhání. Říká se mu i hormon mládí. Produkci melatoninu snižuje i přítomnost tlumeného světla. Velmi citlivý je na modré světlo. I krátké rozsvícení zářivky může jeho produkci snížit pro více než jednu noc. V průběhu noci produkce melatoninu klesá. Při úsvitu ho epifýza přestane vylučovat.
Spánek nám léky na spaní nezlepší, způsobí pouze, že rychleji usneme. Naše imunita se nezlepší, naopak riziko mnoha závažných onemocnění se jen zvýší.
Chceme-li zvýšit kvalitu našeho spánku, tak snad jen pomocí melatoninu a jiných přírodních látek jako je hořčík a rostlinné látky. Je třeba dodržovat základní principy souladu teplotního a spánkového cyklu, respektovat vliv světla a tmy na náš spánek. Spánek značně zlepšuje omezení chronického stresu, jemuž jsme denně vystaveni, a dobrou náladu (serotonin).