Levandulový elixír pomůže se spánkem, nebo také ochutí Prosecco

14.06.2023

Levandule je jedna z bylinek, které vydatně pomáhají nespavcům k lepšímu usínání. Naštěstí roste i v našich zeměpisných šířkách a délkách. Z levandule se dá připravit (mimo jiné) tělový olej, sůl do koupele, voňavé pytlíčky do prádla (nebo na na polštář před usnutím), levandulový sirup a také usínací levandulový elixír.

Tento elixír je vlastně kombinací levandulového sirupu a medu, protože med má také skvělé vlastnosti, co se usínání týče. Věděli jste, že lžička medu před spaním je také velice dobrým uspávadlem?

Protože je červen, měsíc levandulí, je úplně ideální doba na přípravu tohoto zázraku. Výhodné je vykouzlit napřed sirup a z jeho části pak namíchat elixír. 

Úplně nejdříve je potřeba nastříhat stonky s rozkvetlými květy levandule. Doporučuji použít čerstvě rozkvetlé (ale samozřejmě, když už je levandule v plném květu, nebo i lehkém odkvětu, nevadí) a pokuste se, prosím, nevysbírat všechny květy, nechte něco pro včely, které Vám budou velice vděčné. Květy nechte lehce zavadnout do druhého dne. Je to proto, aby se z nich vypařila přebytečná voda a odstěhovali broučci. Stonky odstřihněte, a protože také obsahují silici, která hezky voní, můžete je nastříhat na malé kousky, dát do misky a využít jakou pot-pourri.

Na následující recept byste měli mít asi 100g levandulových květů, 1,5 l vody, 1,25kg krupičkového cukru, 250ml medu a 25g kyseliny citronové. Také si pečlivě nachystejte lahvičky, určitě je vymyjte vařící vodou a vydezinfikujte nějakým alkoholem (včetně uzávěru). Ve výsledku budete mít cca 1,5 litru levandulového sirupu a 0,5 litru usínacího elixíru.

  • 1,5 litru vody převaříme a necháme lehce vychladnout. Voda by měla být teplá, ale ne vroucí.
  • Do skleněné mísy (já používám pekáč z jenského skla) nasypeme levandulové květy a zalijeme je lehce vychlazenou, převařenou vodou. Promícháme a necháme stát tak cca 20 minut (voda opět o něco vychladne). Do mísy s vodou a levandulí přidáme kyselinu citronovou a znovu zamícháme. Necháme vychladnout tak dlouho, abychom to všechno mohli dát bez problémů do ledničky. Všimněte si jak levandule začne pouštět do vody barvu. Nádhera! V lednici bude zakrytá mísa (pokud chcete mít ledničku provoněnou levandulovou vůní, přikryjte alobalem, pokud ne, zakryjte potravinářskou folii) s levandulovým pokladem do druhého dne.
Kdybyste se v mezičase nudili a zbyly vám ještě nějaké levandulové květy, můžete si také vykouzlit levandulový olej, nebo levandulovou sůl do koupele. V tomto případě nebudu dávat přesné poměry, záleží na tom, kolik té levandule máte. Prostě přiměřeně, přiměřeně. Na levandulový olej můžete použít panenský olivový olej, který asi máte běžně po ruce (nebo i jiný, který nemá silné aroma a barvivo, třeba mandlový nebo meruňkový). Olivový olej sice specificky voní, ale v kombinaci s levandulí se překvapivě vytvoří velice příjemný lehounký voňavý mix. Vezměte si řádně vyčištěnou sklenici, nasypejte do ní květy levandule a zalijte olejem tak, aby byly ponořené. Sklenici zavřete, dejte na polosvětle místo a to je skoro všechno. Pak už jen čekáte, měsíc, dva (jednou jsem zapomněla sklenici s květy v koupelně asi půl roku a nic se nestalo), přecedíte přes silonovou punčochu a máte vlastnoručně vyrobený tělový levandulový olejíček. Koupelová sůl s levandulí je ještě jednodušší, květy levandule prostě jen zasypete hrubozrnnou solí (poslední vrstva by měla být sůl), necháte stát aspoň měsíc a hotovo.
  • Cca po 24 hodinách vytáhněte z ledničky mísu s vodou a levandulí. Sceďte přes jemné sítko a růžovo-fialovou vodu dejte do kastrolu, přidejte 1,25kg cukru a zahřívejte až se cukr rozpustí(nevařte!). Tímto můžete prohlásit levandulový sirup za hotový a začněte míchat elixír.
  • Oddělte 250ml teplého levandulového sirupu. Do něj přidejte 250ml medu a promíchejte. Vzniklá směs se vzájemně propojí a levandulovo-medový zázrak je hotový.
  • Přelijte sirup i elixír do připravených nádob. Pokud máte to štěstí, že máte sklep, šup se vším do sklepa, jinak do ledničky. 

Sirup se může využít klasicky s bublinkovou i nebublinkovou vodou, dobrý je do čaje jako sladidlo. Fantazii se meze nekladou. Trocha sirupu nebo elixíru je fenomenální i v Proseccu místo jahod. 


Levandulový elixír si samozřejmě hlavně dopřejte před spaním. Aby se vám lépe usínalo, měla by stačit jedna čajová lžička. Já to kombinuji ještě s voňavým sáčkem plným sušené levandule, který mám na polštáři a maskou na oči pro zatemnění.

 


Ještě snadněji uděláte sirup z tymiánu, který je výborný na kašel

Svařte 1l vody a 1kg cukru, odstavte ze sporáku a přidejte několik hrstí čerstvého tymiánu (klidně i s větvičkami, prostě jak to ustřihnete na zahradě, nebo v květináči na okně), nechejte směs úplně vychladnout (klidně i do druhého dne). Pak už jen scedíte a je to. Sirup dejte do lahvičky (skladujeme opět v chladnu) a užívejte na odkašlávání. Ideální pro malé děti, kterým sladký sirupek moc chutná.