Už jste někdy slyšeli o speciálním stavu vědomí, kterému se říká "lucidní sen"?

06.09.2023

Markéta Jurištová

Hodně lidí vlastně neví, o čem je řeč, když se mluví o lucidních snech. Není to tak, že se ráno probudíte a řeknete si : " Hmmm, dneska se mi zdál zajímavý a hodně živý sen, úplně jako skutečnost, to byl asi ten lucidní sen, jak se o tom teď píše." Název lucidní sen je totiž trochu zavádějící, protože se vlastně nejedná o druh snu, ale o popis stavu vědomí. Tento jiný- změněný stav vědomí lze dosáhnout přirozeným způsobem, bez drog(např. LSD), právě probuzením do snu, neboli lucidním sněním.

Jsme tak nějak zvyklí na to, že jsme buď vzhůru, nebo spíme. Lucidní sen není ani jedno, ani druhé. Tento stav nastane, když si ve snu naprosto jasně uvědomíte, že to, co prožíváte, je sen. Náhle začnete vnímat snovou krajinu jinak, víte, že je pouze dočasná, a dokonce dokážete plnit i drobné úkoly, které jste si naplánovali.

Takže navenek vidíme spícího člověka, ale on vlastně nespí a pohybuje se v jiné realitě, kterou nikdo kromě něj nemůže vidět. To, že tento člověk vlastně nespí a nachází se skutečně v nějakém jiném prostoru se dá bezpečně zjistit. 

"Lucidní snění existuje již tisíce let, ale vědecké důkazy o něm se objevují až od roku 1975. Postgraduální student v Anglii Keith Hearne se setkal s Alanem Worsleym, který popisoval, že si ve stavu snění uvědomuje, že sní. Hearne si položil otázku: "Jak by se to dalo dokázat?" Pak dostal nápad.
Hearne si všiml, že v běžných snech obvykle dochází k rychlému pohybu očí. Spekuloval: "Co kdybych tohoto lucidního snílka přivedl do spánkové laboratoře a požádal ho, aby osmkrát pohnul očima zleva doprava, když si vědomě začne uvědomovat, že sní?". Hearne připevnil na Worsleyho oči snímač rychlých očních pohybů, aby získal jejich záznam, a na Worsleyho tělo umístil další snímače, aby se ujistil, že dotyčný i nadále spí.
12. dubna 1975 se to v spánkové laboratoři stalo! Alan Worsley si ve snu uvědomil, že sní, a vzpomněl si na svůj úkol - osmkrát za sebou se podívat doleva a doprava, aby dal najevo, že si uvědomuje, že sní. Podařilo se mu to a tím poskytl první vědecký důkaz o lucidním snění! Ukázal, že člověk si může uvědomit snění i uvnitř snu a signalizovat své vědomí. " Robert Waggoner

 Testované osoby jsou proto žádány, aby při lucidním probuzení daly oční signály: výrazné a rychlé pohyby doprava, doleva, nahoru, dolů a doprostřed v různém, předem dohodnutém pořadí. Tento oční pohyb se dá dobře registrovat a zaznamenávat přístrojem, kterému se říká elektrookulogram EOG (zaznamenává rozdíl potenciálů mezi elektrodami umístěnými na kůži v blízkosti očí). Samozřejmě se současně kontrolují další hodnoty, jako je mozková aktivita a svalové napětí, aby bylo průkazné, že se tělo zkoumané osoby nachází ve fyziologickém stavu spánku. Nemůžeme tedy vidět lucidní snovou realitu jiného člověka, ale můžeme objektivně určit, že se v ní zrovna nachází.

Velice zajímavý shrnující neurologický výzkum lucidního snění můžete najít na stránkách prestižního magazínu Neuroscience.

Jak to tedy udělat, aby se vám podařilo lucidně snít?

Máte dvě možnosti, buď se do snu probudit, nebo už při usínání do něj vědomě vstoupit jako pozorovatel. Já používám zpravidla tu první možnost, za prvé mám pocit, že mozek potřebuje snít i normální sny a projít různými fázemi spánku a za druhé se mi zdá snadnější, si ve spánku uvědomit, že sním.

Už jen to, že teď čtete tento článek může způsobit, že se vám bude v noci něco zdát a vy si vzpomenete na můj text. Můžete se podívat na své ruce, možná zjistíte, že se vám prodlužují prsty, nebo budete mít dlouhé paže jako Saxana, zkuste projít zdí, začněte se vznášet nad podlahou, to všechno jsou znamení, že právě sníte. A máte vyhráno, máte lucidní sen, který můžete více či méně ovládat a prozkoumávat. Může trvat jen chvíli, ale i to je zážitek.

Pravděpodobnost, že ve snu dosáhnete lucidity, je vyšší při ranním zdřímnutí. Nařiďte si budík zhruba o dvě hodiny dříve, než se normálně budíte, a po zazvonění se snažte znovu usnout. Zazvonění budíku vám připomene, že jste chtěli testovat realitu. Po usnutí byste měli velice rychle dosáhnout REM fáze a snových představ. Máte pak větší šanci si vzpomenout na svůj záměr a realizovat ho.

Pokud jste si ale vybrali druhý způsob a chcete se pokusit usnout lucidně přímo, doporučuji využít náhodného, nebo pravidelného nočního probuzení. Mimochodem, víte, že dříve, v předindustriální době, lidé v noci spali dvoufázově? Budili se zhruba po čtyřech hodinách a pak znovu usínali po hodinové až dvouhodinové pauze. A představte si, že se během ní bavili mimo jiné o svých snech.

Můžete si zase nastavit budík stejně jako u předcházející metody. Zvonění budíku, pokud zvuk není příliš stresující, nezabrání dalšímu usnutí. Někomu se po přerušení spánku usíná lépe, někomu hůře. Pokud jste spíše ten druhý případ a nejde vám lehce usnout, měli byste se pokusit co nejvíce uklidnit, uvolnit postupně celé tělo a hlavně svaly v obličeji. Snažte se na nic nemyslet, nehýbat se a jen uvolněně dýchat. V usínání vám může pomoci malá lžička medu, vůně levandule nebo škraboška na spaní (nebo všechno najednou).

V knize Stephena LaBerge Lucidní snění jsem pro vás našla návod, který nápadně připomíná naše staré známé počítání oveček.


"Před pěti lety jsem objevil jednoduchou techniku k udržení vědomé pozornosti během přechodu mezi bděním a spánkem. Její podstatou je během usínání s jistou dávkou ostražitosti počítat jedna, jsem ve snu, dvě, jsem ve snu atd. Výsledkem je, že si v určitém okamžiku – řekněme "čtyřicet osm, jsem ve snu" – najednou uvědomíte, že už skutečně jste ve snu! Fráze "jsem ve snu" pomáhá zapamatovat si, co máte v úmyslu dělat, ale není nutně nezbytná. Pouhé počítání pravděpodobně stačí k udržení dostatečné pozornosti a rozeznání snových obrazů jako takových, až se objeví."

Mimochodem, podobný způsob vstupu do snu používají tibetští mnichové, říkají tomu "snová jóga".

Není to snadné a bude to nějakou dobu trvat, než se do snu skutečně probudíte. Lucidní snění je stav, kdy jste vlastně vzhůru, při vědomí, a dokážete plnit jednoduché úkoly, které jste si v bdělém stavu předsevzali. Třeba, že půjdete k nejbližší snové postavě a na něco se jí zeptáte, nebo, že se pokusíte létat. Ale nepočítejte s tím, že lucidně snít půjde pokaždé. Je zatím velice malé procento lidí, kteří jsou schopni mít lucidní sny několikrát do měsíce.

Několik prvních úspěšných testů reality je často provázeno tak velkým emočním zážitkem a radostí, že se pak člověk zpravidla rychle vzbudí a první lucidní sen si nestačí užít. To ale nevadí, protože se vám to jistě podaří znovu. Je ale potřeba hodně vnitřního klidu a trpělivosti. 


Óda na cholin

Podle posledních neurologických výzkumů lucidního snění se vědci domnívají, že k dosažení lucidity ve snu je důležitý nácvik (tréning paměti, aby si mozek ve snu "vzpomněl" na záměr probudit se) doplněný látkami působícími na cholinergní systém v mozku, kde hraje hlavní roli neurotransmiter acetylcholin. Tento mozkový přenašeč se v těle "přetváří" z cholinu. Nedostatek acetylcholinu vědci spojují se vznikem Alzheimerovy choroby a jiných psychiatrických onemocnění provázených poruchami paměti. Cholin tedy příznivě působí na paměť. Víme také, že emulguje tuky pomáhá tedy zabraňovat rozvoji arterosklerózy (ucpání cév tuky) a s tím souvisejícímu vzniku srdečně-cévních onemocnění.

"Některé studie poukazují na to, že užívání cholinu jako doplňku léčby různých jaterních onemocnění pomáhá v ochraně jater před poškozením různými negativními vlivy (alkoholem, toxiny, léky apod.). Nedostatečný příjem cholinu v potravě se může projevit poruchami paměti a zhoršením svalové koordinace. Dlouhodobý nedostatek také může způsobit zvýšené ukládání lipidů v játrech. Prvními varovnými symptomy nedostatku může být zhoršená schopnost soustředění, zapomnětlivost nebo bolesti hlavy. Při běžné stravě je však nedostatek cholinu nepravděpodobný. " PharmDr.Tomáš Arndt

Mimochodem, už v roce 2004 americký vědec Scott Swartzwelder z Duke University Medical Center tvrdil, na základě pokusu s krysami, že pokud nastávající matky zvýší přísun cholinu, jejich děti budou premianti.

"Březí krysy, jimž byl v závěru březosti po šest dní podáván ve velkém množství cholin, přivedly na svět potomky, kteří se lépe učili novým věcem a lépe si pamatovali. Tím se potvrdily výsledky podobných experimentů z minulosti. Swartzwelder šel ale dál a pátral po tom, co cholin u mláďat vlastně vyvolává."Jsme první, kdo prokázal, že takto podávaný cholin mění u mláďat anatomii a fyziologii mozku," říká Swartzwelder. "U pokusných potkanů jsme přitom nepozorovali žádné negativní vedlejší účinky." Vědci podrobili zevrubným prověrkám především neurony v hipokampu, který je oblastí mozku kritickou pro učení novým věcem. Neurony v hipokampu potkanů narozeným matkám "cpaným" cholinem mají podstatně vyšší schopnost vysílání elektrických stimulů a vysílají je bez zbytečného prodlení. Jsou k tomu vybaveny větším počtem "komunikačních výběžků" - dendritů Tyto neurony byly také větší než neurony zvířat narozených matkám, které cholin nedostávaly. Pozorovaný efekt se pohyboval kolem 20 až 25%. " Prof. Ing. Jaroslav Petr,Dr.Sc, český biolog, bioetik a popularizátor vědy

Cholin si můžete dopřát jako doplněk stravy v tabletách, farmaceutickému průmyslu se meze nekladou, ale myslím si, že lepší je zvýšit spotřebu potravin které ho obsahují. Jsou to především vaječné žloutky, hovězí játra, luštěniny, burské oříšky, losos, brokolice a růžičková kapusta. Myslete ale také na to, že cholinu moc neprospívá tepelná úprava, takže tyto potraviny nejlépe syrové, nebo lehce spařené či vařené.



K čemu vlastně člověku je, že se dokáže probudit a dostat se do stavu lucidního snění?

Myslím si, že odpověď na tuto otázku má dvě roviny. První je subjektivní zážitek z pobytu v jiném prostředí, v jiné realitě. V této realitě se můžete pohybovat, mluvit se snovými postavami, můžete porušovat přírodní zákony a třeba létat nebo procházet zdí. Zážitek to bývá zpravidla krátký, ale velice silný, vzbuzuje pozitivní (alespoň u mě) emoce, a protože si jej člověk pamatuje, přemýšlí o něm v bdělé realitě. Dochází zde také k určité sebereflexi, k souznění, nebo dialogu se sebou samým. Dokonce si troufám i tvrdit, že v lucidních snech komunikujete s prostorem nevědomí a tím se otvírají opravdu velké možnosti nejen v oblastech rozvoje osobnosti (především duchovní), ale třeba i v léčitelství.

Druhá rovina lucidního snu je neurologicko-psychologická. Mozek si v tomto stavu vytváří nová neuronová spojení – takzvaně to člověku v hlavě "lítá trochu jinak". Z již provedených psychologických výzkumů vyplývá, že lucidně snící lidé jsou kreativnější než ostatní, nacházejí rychle nová řešení, a spíše než by se přizpůsobili okolí, přetvářejí ho. Také se zjistilo, že pro lucidní snílky je snazší v záplavě informací "vyzobnout" to podstatné a důležité. 


Takže to vypadá, že umět lucidně snít by mohla být evoluční výhoda.


Zaujalo vás čtení o lucidních snech? Více článků si můžete přečíst zde




Podle knihy: Jurištová, M: Bílá kniha lucidních snů -Průvodce (2021)