Psychika souvisí se zdravím, integrujte vědomě energii opačného pohlaví/3.část

06.06.2023

Vždy, když píšu o archetypech animy a anima, nejde mi popisovat výlučně jen jeden z těchto archetypů bez odboček k druhému. Není tedy možné úplně odlišit text, který se váže jen k animovi, nebo jen k animě. Asi je to tím, že tyto dvě energie jsou nerozlučně spjaté a nedají se oddělit ani při jejich zkoumání. Přesto se pokusím tento článek věnovat spíše mužské osobnosti-energii uvnitř ženy, animovi, ke kterému mám samozřejmě osobní vztah.

Nevím, jestli si každá žena svého anima uvědomuje, což je první podmínkou pro jeho přijetí a integraci, pokusím se tedy více přiblížit, jak tuto energii v sobě aspoň trochu identifikovat. Budu tedy v tomto článku oslovovat ženy, ale pánové zde určitě také najdou zajímavé informace.

Dámy, pamatujete se na pohádky, které jste poslouchaly v dětství a na určitý pocit, nebo touhu, kterou jste u nich pociťovaly? Já si vzpomínám, že u mě to bylo přání být ochraňována. Chtěla jsem být pod ochranou nějaké tajemné bytostí, třeba draka, nebo hodného čaroděje. Toto přání časem vykrystalizovalo do docela racionální úvahy a časté výčitky mým rodičům :"Proč nemám staršího bratra?" Hypotetický starší bratr pro mě byl pravděpodobně takovou první nevědomou stopou energie anima. Myslím, že pokud bych v realitě staršího bratra měla, asi by má racionalizace nevědomého přání byla jiná.

Pozdějším pohádkovým přáním, které v sobě nese animovu energii, je tazvaný "princ na bílém koni", představa ideálního partnera. Podobný náboj má i tajemný neznámý cizinec, který se klidně může (ale samozřejmě nemusí) pohybovat na hraně zákona (Černý tulipán, Zoro mstitel, atd). Celý literární žánr, takzvaná "červená knihovna" pracuje v podstatě s archetypem anima a vydavatelé romantických knih i producenti filmů na něm docela vydělávají.

Touto romantizací osobnosti anima se ženy (dívky) tak nějak izolují od reálného světa s reálnými lidmi. Čekají na svého prince a mají tendenci svého vysněného dokonalého hrdinu odhalit v nějakém muži. Výsledkem bývá často zklamání, které stojí za rozchody prvních lásek, nebo také rozvodovými řízeními a šrámy na duši. Nárazem v reálném životě se tak žena vlastně konfrontuje s animem a tím je schopna odlišit svoji vnitřní nevědomou touhu (sycenou energií anima) od skutečného života s muži. Ne vždy je ale tato konfrontace pochopena a některé ženy dál vyhledávají svůj vysněný ideál, čekají na setkání s tajemným cizincem, nebo mohou podlehnout jiné romantické představě.

Pokud se tedy žena od energie svého anima v jistém smyslu neodvrátí a neunikne mu, vývoj její osobnosti (samozřejmě včetně nevědomé složky) se zastaví. V tomto období například dívky vstupovaly do kláštera, jejich život se pak realizoval v duchovní sféře (zde se animus transformoval do božské bytosti). V jiných případech, jestliže se žena nechá svým animem izolovat, může propadnout závislosti, nejčastěji na alkoholu. Všimněte si, že muži alkoholici, často pijí v přítomnosti jiných mužů, naopak, ženy alkoholičky, zpravidla o samotě.


Přemýšlela jsem také nad tím, jak souvisí problematika týraných žen s tématem anima a animy. Myslím si, že i tady je jedním z důvodů přerušení vývoje osobnosti v nevědomí, kdy animus zůstává ve fázi, kdy svoji ženu izoluje v romantických snech. Nechává tím ženu napospas tyranovi, který (pod vlivem zlé animy) místo aby podrobil drezúře vlastní nitro, ničí svoji partnerku a tím vlastně promítá animu do reality, kde ji trestá. Možná by pomohlo, kdyby se žena, která je obětí tyrana, pokusila svého vlastního anima posunout ve vývoji tím, že by se v reálném životě dokázala dostat z izolace vlastní vůlí (většinou je to o úplném přerušení kontaktů s konkrétním problematickým člověkem). Potom by mohla požádat anima o pomoc a tím objevit svoji skrytou sílu. Tyrani mívají pro své oběti zvláštní kouzlo, které souvisí právě s archetypální energií. Pokud by žena tuto energii pocítila v sobě, odlišila by ji od svého tyrana a stala by se silnější a nezávislejší. Největším problémem totiž bývá, že se oběti násilí ke svému tyranovi vrací a upadají do romantických představ o napraveném hříšníkovi.

Krásně je tato proměna vidět třeba v písničce od Katy Perry - Roar 

Energii anima můžete také pocítit v situacích, kdy vás ovládnou emoce, které úplně nechápete. Samozřejmě si to uvědomíte až po vychladnutí. Ptáte se samy sebe, proč mě tak vytočila poznámka kolegyně, manžela nebo email od zákazníka? Když se zamyslíte, není tam na pozadí zakomponované přesvědčení o nějakém řádu, pravdě, o něčem co je prostě dané a bylo porušeno nebo zpochybněno? Pokud ano, tak to je on - animus, který se ozývá z nevědomí. A pokud jste schopné si jeho hlas uvědomit, klidně i později, znamená to, že jej integrujete. Je to samozřejmě dlouhodobý proces, ale zde stoprocentně platí, že cesta je cíl.

A samozřejmě, anima můžete potkat ve snech, ale to si povíme příště, ve článku o komunikaci s tímto archetypem.

Všechny díly:

Psychika souvisí se zdravím, integrujte vědomě energii opačného pohlaví/1.část

Psychika souvisí se zdravím, integrujte vědomě energii opačného pohlaví/2.část

Psychika souvisí se zdravím, integrujte vědomě energii opačného pohlaví/4.část

Psychika souvisí se zdravím, integrujte vědomě energii opačného pohlaví/5.část


Přečtěte si také: